ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU TERİMLERİ

Arama motoru optimizasyon sektörü global bir sektör olduğundan ötürü sektör dahilinde bulunan terimler ve kalıplar için İngilizce dili esas olmaktadır. Bu doğrulta arama motoru optimizasyon hizmetleri vermek isteyen veya kendi websitelerine seo çalışması uygulamak isteyen web geliştirmenlere yönelik eğitim içerikleri olağanca basit bir anlatım ile Türkçe karşılıkları açıklanarak anlatılmıştır. Fakat arama motoru optimizasyon (seo) işlemlerinde pratiğe geçildiğinde, tanışacağınız yeni terimleri ayrıca detaylandırmak bir sonraki seo dersleri için faydalı olacaktır. Zaten arama motoru optimizasyonu süreçlerine yönelik hizmet veriyor veya sadece işlemler gerçekleştiriyorsanız bu eğitim sayfalarını okumadan ayrılmanızda bir sakınca olmayacaktır. Konu içeriğinde genel olarak html standartları kapsamında yer alan elemanlar (elements) dahilinde etiketler, parametrelere yer verilecektir.
 

Title Nedir?

Title : Html (Web sayfalarında) sayfa başlık bilgisini ifade etmektedir. Web sayfanıza ait bilgiler, html içeriklerde tarafınızca belirlenen ve sayfa içeriğini en iyi temsil eden ifadelerden oluşur.

Title görünümü 1: Web tarayıcısı chrome ile title görünümü.


Title kullanımı 2 : Websitenin başlangıç sayfasına ait kaynak kod içeriğinde görünümü.


 

Description Nedir?

Description : Websitesinin açıklamasına yönelik ifadelendirmedir. Websitenizde yer alan web sayfasına ait ilgili içeriğin net bir şekilde ifade edilmesini sağlamaktadır. Sayfanız ürün sayfası ile ürün ismini ve ilişkisini belirtmeniz faydalı olacaktır.

Ürün satışı yapan bir oto yedek parça firmasının e-ticaret sitesinde başarılı bir description tanımlamasını oto lastik ürününü baz alarak örneklendirelim.

Örnek 1;

Ürün : Oto lastik
Marka : Lassa
Ebat : 175/60r/15
Description : Lassa 175 60r 15 jant oto lastiği

Url Nedir?

Url : Bir websitesine erişim sağlayan adres yoludur. İletişim protokol tipi, alt alanadı, alanadı, alanadı uzantısı, dizinler ve sayfadan ibaret belirlenen erişim adreslemesidir.

Url Örnek 1;

Url Görünümü
 

Heading Nedir?


Heading etiketi sayfanız dahilinde bulunan içeriğin veya makalenin başlıklandırmasına yönelik kullanım etiketidir. Makale içerisinde yer alan başlık hiyerarşisine göre kategorilendirme sağlamaktadır. H1, H2, H3, H4, H5, H6 olarak etiket kullanımı gerçekleştirilir. H sonrası gelen numara başlığın öncelik sıralamasını ifade eder.

Seo, arama motoru optimizasyon süreçlerinizde sayfalarınızda h1, h2, h3 etiketlerinin kullanımı yeterli olacaktır. Fakat h1 kullanımı sonrası h2 kullanmadan h3 etiketini kullanmak hata oluşturacaktır. h1, h2, h3 olarak kullanmak avantaj sağlayacaktır.

Heading işlemleri için örnek kullanım;

H1

H2

H3

H4

H5
H6
 

Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb : Türkçe karşılığı ekmek kırıntısı olup Hansel and Gretel masalından esinlenilerek ifade edilmiştir. Sayfa ziyaretçileriniz websitenize giriş yapması ardından e-ticaret sitenizin sayfalarında dolaştığı esnada hangi sayfada bulunduğunu belirtmek amacı ile kullanılmaktadır. Bir nevi site navigasyonudur.

Örnek Breadcrumb kullanımı;

Websitenizi https://www.sobuman.com/e-ticaret-danismani//seo-egitimleri/seo-terimleri url adresi ile gezen bir ziyaretçinin hangi sayfa üzerinde olduğunu anlamasını sağlamak için siteniz üzerinde oluşturulmuş olan breadcrumb alanı alt satırdaki gibidir. Bu dizin yapısında yer alan metinlere sayfa bağlantıları link etiketi ile tanımlanmaktadır. Şimdilik sadece breadcrumb'ın ne olduğunu bilmeniz yeterli olacaktır. İlerleyen derslerimizde haylice link etiketinden bahsetmiş olacağız.
Breadcrumb nedir?

Black Hat Seo Nedir?

Black Hat Seo : Türkçe karşılığı Kara Kep Arama Motoru Optimizasyonu olarak tabir olunur. Seo süreçlerinde arama motoru algoritmalarında oluşan açıklardan istifade edere seo sıralamasında yükselme girişimidir.

Black Hat Seo için örnek bir girişim;

Website içerik yöneticisi tarafından ilgili anahtar kelimede yükselmek için google arama sonuçlarının olduğu gibi site içeriğinde gösterilmesi. Örneği detaylandırmak gerekirse filanca site sahibi adidas ayakkabı satıyor olsun. Google.com arama bölümü üzeirnden adidas ayakkabı yazar ve listelenen sayfalardaki site başlıklarını, site içeriklerini olduğu gibi kopyalar ve internet sitesine ekleyerek yayımlar. Title ve description içeriğinde sayfasında yoğunluk sağlaması ile beraber arama motoruna ait içerik bulucu spyder botları yanıltarak sitesini arama motorlarında üst sıralarda gösterilmesini sağlar. 

Eski ve geçerliliğini yitirmiş örnek bir yöntemdir. En iyi yükseliş emek ile gelen organik, doğal yükseliştir. Bu tip yöntemleri tercih etmemeniz, e-ticaret websitenizin arama motorları nezdindeki güvenirliğini artıracaktır. Harici durumlarda sandbox cezası alabilir, sitenizin arama motoru listeleme sonuçlarından diskalifiye edilmesine yol açabilirsiniz.
 

White Hat Seo Nedir?

White Hat Seo : Beyaz Şapkalı Arama Motoru Optimizasyonu olarak Türkçe'de karşılık bulur. White hat seo, arama motorlarının standartize etmiş olduğu yönergelere uygun ve bu yönerge karşılıkları ile eşleşen seo metodu olup arama motorları tarafında itibar yükselişi sağlamaktadır. En iyi örnek Html ve Website iletişim protokol standartlarına uygun geliştirilmiş, sayfa hızları ve içerik bakımından üstünlük sağlamış e-ticaret websiteleridir. Black hat seo çalışmasına göre daha çok efor gerektirmesi karşılığında mükafatı uzun süreli etkili olması ve ziyaretçilerinize teknik ve içerik olarak değerli bilgiler vermesidir. Mutlaka tecrübeli uzmanlar tarafından sürecin devam ettirilmesi performansa eş değer oluşturacaktır. Seo hizmetleirmiz için Sobuman üzeirnden Ürün ve Hizmetler bölümünde yer alan Seo hizmetleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yedekmatik.com adlı e-ticaret sitesinde tarafımızca gerçekleştirilmiş seo hizmeti neticesinde ziyaretçi geri dönüşüm raporu alt satırlarda mevcuttur. Google.com üzerinden oluşturulmuş anahtar kelime aramalarında site 1 ay içerisinde 1.37 milyon kere listelenerek görüntülenmiş olup, görüntüleme neticesinde 88.200 kere tıklama almıştır.

E-Ticaret Seo Hizmeti
 

Spam Nedir?

Spam : Bilgisayar uygulamaları aracılığı ile tekrar eden aynı içeriğe sahip paylaşımların ardarda kısa sürede yapılmasına denir. Arama motorlu nazarında e-ticaret siteniz için oluşturulan istatistik neticesinde değerli bulunan öğeler backlink, içerik, yorum olup, bu öğeler arama motoru nezdinde sitenizin puantajı için değerli öğelerdir. Fakat bu öğelerin kısa sürede sık tekrar ile sitenizde içerik olarak yer alması veya farklı bir çok siteden kısa süre içerisinde aynı kelimeler ile sitenize link hedeflemesi yapılması, arama motorları nazarında spam sayılır ve arama motoru nezdindeki istatistik puantajını olumsuz yönde etkileyebilir. Arama motoru optimizasyon süreçlerinizde kontrolünüz dahilinde olan içerik ve backlink yönetimlerinde aynı içeriğin veya aynı backlink yapısının tekrar etmesine izin vermemeniz uygun olacaktır. Spam, arama motorlarnın çalışma içeriğinde bilgi kirliliği oluşturacağından ve son kullanıcıların web gezinti deneyimine olumsuz etki edeceğinden seo puantajınıza olumsuz etki edecek veya hiç etki etmeyecektir.
 

Rel Nedir?

Rel: Html etikelemesi dahilinde parametre olup. E-Ticaret siteniz dahilindeki linklerin site ile olan ilişki düzeyini belirtir. 25 çeşit rel parametrik kullanım çeşiti mevcuttur. Bunlar dış bağlantı verilen websiteleri ve bağlantıyı dış siteye veren websitesi arasındaki güven bağı hakkında bilgi verir.
 

Dofollow Nedir?

Dofollow : Html etiketleme dili dahilinde, siteler arası bağlantıları oluşturmaya yarayan A etiketinin bir parametresidir ve değer alır. A etiketi ise siteler arası bağlantıları yani linklerin oluşmasını sağlamaktadır.

Örnek A etiketi kullanımı;

A.com adlı site B.com adlı siteye etiketini kullanarak bağlantı oluşturuyor.  Alt satırdaki örnekte bağlantı oluşturulmuş fakat rel parametresi olmadığından için arama motoru nezdinde sitenin güvenirliği A.com tarafından onaylanmış olup olmadığına dair bir bilgi taşımıyor. Fakat nofolllow rel etiketi taşımadığı için arama motoru istatistiklerinde ilgili bağlantı doğrudan dofollow olarak, güvenilirliği yüksek olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Örnek Dofollow Kullanımı;

E-Ticaret Sitesi

Eğer bağlantı vereceğimiz sitenin güvenilirliği hakkında kaygılarımız mevcut ise rel etiketi kullanılarak aşağıdaki örnekteki gibi link çıkışı sağlanır.

Örnek Nofollow Kullanımı;

Güvenilirliği Bilinmeyen Site

Bu şekilde arama motoru nezdinde ilgili link'in seo bakımından değeri nofollow etikesiz olan link çıkışına oranla daha düşük olacaktır.


Canonical Nedir?

Canonical : Aynı şekilde kullanılan parametrik değer içeren parametredir. Arama motorları benzer içeriklerin veya aynı içeriklerin tespitini spyderbotları aracılığı ile gerçekleştirmekte. Tespit neticesinde benzer sayfalar veya aynı sayfalar arasından rastgele bir seçim yaparak , sadece seçilen sayfayı google arama dizinine eklemekte. Bu işlemi google spyderbotların insiyatifine bırakmaktansa, spyderbotlara hangi sayfaların as sayfa olduğunu canonical link kullanarak belirtebilirsiniz. Böylelikle hem spyderbotların iş yükünü hafifletmiş olursunuz hemde google tarafında site puantajlama süreçlerinizde standartlara uyduğunuzu göstererek seo puantajı artırabilirsiniz.

Örnek Canonical Kullanımı;

Senaryo : E-ticaret sitenizde 3 tane aynı içerikte ürünü farklı kategorilerde satışa sunuyorsunuz. Dolayısı ile 3 sayfanında birbiri ile aynı olması kaçınılmaz. Problemin çözümü için 4 ihtimaliniz var. 

1. 3 ürün içinde ayrı ayrı ürün sayfası oluşturarak içeriklerini farklılaştırmak ve benzerlik oranlarını düşürmek.
2. 3 ürün arasında As ürün belirleyerek diğer 2 ürün üzerinden canonical bağlantı tanımlamak. (Google botlarn işini kolaylaştırır ve site puantajınıza olumlu etki eder.)
3. 3 aynı ürün yerine sadece sitenizde 1 ürün yayımlamak. (Site ziyaretçiniz 3 ürün ile farklı kategoriler içerisinde karşılaşma oranı yüksektir tek ürün olursa bu karşılaşma oranı düşer, tavsiye edilmez).
4. 3 ürün içinde herhangi bir işlem yapmamak. (Google arama motoru 3  farklı kategoride bulunan 3 aynı üründen sadece 1 sayfayı seçerek dizine ekler.)


Alexa Rank Nedir?

Alexa Rank : Alexa.com, dünya üzerindeki tüm internet sitelerine yönelik teknik ve ziyaretçi bazlı seo standartlarına uygun analiz gerçekleştirir. Analiz işlemleri neticesinde bilgi edinmeyi kullanıcı taraflı uygulaması Alexa Toolbar aracılığı ile kişisel bilgisayarlar üzeirnde kullanılan web browserlar (web tarayıcılar) aracılığı ile kullanım deneyimlerini ölçekler. Ayrıca google ile yapmış olduğu bilgi alışveriş neticesinde teknik detayları alexa.com üzerinden ücretli ve ücretsiz olarak kullanıcılarına sağlar. Alexa rank bir websitesi veya e-ticaret sitesinin site içeriği ve internet ortamındaki varlıkları hakkında bilgi veren bir analiz, puantaj sonucudur. Alexa aracılığı ile sitenizin genel durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Alexa teknik yapısı gereği manipule edilebilir bir yapıya sahiptir. Kesin bilgi olarak doğruluğu yüksek olmasına nazaran %100 kesin bilgi vermemektedir.
 

Site Ping - Pingleme Nedir?

Site Pingleme : Website ping işlemlerine yönelik servis veren internet siteleri aracılığı ile gerçekleşen bir işlemdir. Ping servisi veren websitesi aynı zamanda bir çok website ağına bağlıdır. Websitenize yeni bir dış bağlantı, link eklediğinizde veya içerik eklediğinizde ping servisi veren sitelere ilgili url adres bağlantınızı belirtirsiniz, belirtim neticesinde ping servisi veren site kendi ağı dahilinde bulunan diğer sitelere, siteniz ile belirtmiş olduğunuz içeriği göndererek yayım alır. Böylece arama motoru tarayıcı botları tarafından ilgili sitelerden herhangi birine denk gelinir ve gelinen bağlantı içeriğindeki site bağlantınız spyderbotlar tarafından tespit edilerek daha sonra ziyaret edilmek üzere kayıt altına alınır. Daha sonra spyder bot tarafından ziyaret edilen siteniz google arama dizinine eklenir. Bu işleme indexleme denmektedir. Bu metot ile hızlıca sayfalarnızı arama motorlarında indeksletebilmeniz mümkün olabilmektedir.
 

İndeks - Indexleme Nedir?

İndex, e-ticaret websitelerinde bir çok şekilde kullanılan bir ifadelendirme şeklidir. Arama motoru konusunda ise sitenizde var olan bir web sayfasının arama motoruna ait listeleme dizininde yani google.com üzerinden yapılan aramalarda varlığı konusunda mevcutiyetini tanımlar. Index almış bir websiteye ait web sayfası arama motorları üzerinde url ile arama yapıldığı taktirte görüntüleme alıyor ise index almış demektir. 

E-Ticaret Websitenizin sayfalarının index durumlarını google.com üzerinde kontrol etmek isterseniz alt satırdaki örnekleme uygun olacaktır.

Nasıl İndex Kontrolü Sağlarım?

1 - www.google.com veya www.google.com.tr bağlantısını ziyaret edin.
2 - Google arama satırına site url adresinizi yapıştırın veya yazın.
3- Ara düğmesine basın.


Listeleme sonuçlarında sitenizin varlığını görebiliyorsanız siteniz googel tarafından taranmış ve ardından google tarafından dizine eklenmiştir.
 

Adwords Nedir?

Adwords : E-ticaret site sahiplerininde kullanabileceği ücretli ve kısmi olarak ücretsiz reklam ağıdır. Google tarafından hizmeti sağlanmaktadır. Google tarafında yer alan uygulamalarda arama ağı, alışveriş reklamları, youtube reklamları ve milyonlarca 3. şahısların katılımı ile bir çok web sitesinde veya uygulamasında internet sitenizin veya e-ticaret sitenizdeki ürünlerin reklamını ücret mukabilinde yayınlatabilirsiniz. Bugüne kadar oluşturulmuş ve geliştirilmiş en etkili dijital reklam ağıdır.
 

Site Dışı BackLink İnşası

E-Ticaret websitenizin farklı bir websitesinden aldığı erişim bağıntısıdır. Bu bağlantı tıklanabilir ve yönetilebilir bir bağlantıdır. Teknik olarak backlink olarak ifade edilmektedir. A sitesi B sitesine link ile bağlantı vermiş ise bu durum link olarak ifade edilir ve durum dahilinde B sitesinin A sitesinden almış olduğu bağlantıya backlink denir. Google nezdinde backlink sayısının kalitesiz bir çok sitede yer alması haricinde kaliteli bir kaç siteden oluşmuş olması daha önem arz etmektedir.

Örnek Backlink;

A sitesi üzerindeki bir sayfa üzerinde E-Ticaret Sitesi ön izlemeli tanım ile https://www.Sobuman websitesi hedeflenmiştir. E-Ticaret Sitesi bağlantısı A sitesi üzerinde tıklandığında tarayıcınızda https://www.Sobuman bağlantısı çağrılarak site görüntülemesi sağlanır.


Site İçi Link İnşası

E-ticaret siteniz dahilinde bulunan ürünlerin listelenmesi esnasında birbiryle ilgili ürünlere bağlantı vermek denebilir. E-ticaret sitelerinde site içi link yapısı bu şekilde kurulabilir. Aynı şekilde açıklama kısımında yer alan metinsel ifadelerde de ayrı bir sayfaya bağıntı verebilirsiniz. Mevcuttaki içerik dahilinde yer alan farklı sayfaların birbiri ile ilişkilendirmesi olarak düşünebilirsiniz. 

Örnek Site İçi Link Yapısı;
2 Tane web sayfası arasındaki bağı kurmaya yönelik düşünelim. 2 web sayfasında bulunan içerik ise merdiven olsun. 1. sayfadaki ürün merdiven olup, ürünün tanımını katlanır merdiven olarak yapalım. 2. sayfadaki ürün merdiven olup, aynı şekilde bu ürünün tanımınıda katlamasız merdiven olan belirtelim. Sitenizi ziyaret eden ziyaretçi katlamasız merdiven arıyor olsun ve google araması üzeirnden 1.  ürüne ulaşmış sayılsın. Şimdi ziyaretçiye, açıklama kısmında bu ürünün "katlamasız merdiven" tipi diyerek bu katlamasız merdiven kelimesine ve fotoğrafına link verelim. Neticesinde ziyaretçinizin e-ticaret sitenizde aradığı katlamasız merdivene ulaşma ihtimalini artırmış olduk. Sayfalar arası ulaşım imkanı google tarafından puantaj artırımı olarak sayılmaktadır.
 

Link Detoks Nedir?

Link Detox : Black Hat Seo kapsamında kötü niyetli kişiler tarafından e-ticaret sitenizin mevcut sıralamasında kayıp yaşatma amaçlı yapılan backlink inşası işlemidir. Ya da hiç bir kötü amaç taşımadan bilinçsizce oluşmuş olabilir. Bu oluşumda düşük içerikli, geçerliliği olamayabilecek siteler üzerinden doğal yollarla gerçekleşmiş olabilir. Link detoks ise bu zararlı bağlantıların tespit edilmesi ardından google.com'a bildirerek temizlenmesini sağlamaktır. Bu işlemi disavow tool adlı araç ile gerçekleştirebilirsiniz.
 

Disavow Tool Nedir?

Disavow Aracı : Google search console olarak bilinen google arama ağındaki performansınızı iyileştirmeye yarayan google'ın kullanıcılarına ücretsiz sağladığı araçtır.  Disawov aracınız search console aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Tespit etmiş olduğunuz zararlı veya geçersiz backlinkleri disavow aracı ile google'a bildirerek, siteniz için istatistik dışı kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle geriye kalan sağlıklı backlinkler ile yüksek başarımlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sitemap Nedir?

 
seo terimleri