Eticaret Sitenizi Google Cezalarından Nasıl Korursunuz?

Siteniz Google arama sayfalarında çıkmıyor ise kural ihlali yapmış olabilir ve ceza yemiş olabilrisiniz.

Hit oranı yüksek bir eticaret siteniz için bir sabah Google analytics'e girdiğinizde trafiğinizin yerlerde süründüğünü görmek size kabus yaşatabilir. Bu duruma sebep olacak etkenlere mahal vermemek için bu makaleyi mutlaka dikkatlice okuyun ve burada belirtilen işlemleri rutinleştirerek uygulayın.
 
Sitemin ziyaretçi sayısı azaldı.


Website yöneticilerinin ve seo uzmanları, yönettikleri websitelerinin google cezalarından herhangi birtanesini almaktan dahi korkarlar. Cezaya sebebiyet oluşturacak durumlardan korunarak, korkularımızı yenmenin zamanı geldi.

Sitenize hit getiren organik arama sıralamanız düştü diyelim ve sebebi sadece google algoritma değişiklikleri neticesi ile bağdaştırıyorsanız yanılıyorsunuz demektir.

Siz bu yazıyı okurken dahi bir çok unsurdan ötürü google cezası ile karşı karşıya kalmış ve google aramada sıra kaybı yaşamış websiteleri olabilir.

Google cezalarına neler sebep olur?

Çoğunlukla, e-ticaret sitesi veya websitesinin trafiğini artırmak amacı ile ücret karşılığı link veya bağlantı satınalma, başka sitelerdeki içerikleri birleştirerek tek sayfada yayımlama, çok düşük kaliteli anlamsız cümleler oluşturan ve anahtar kelime odaklı yazılmış içerikler veya makaleler ve sadece anahtar kelimeleri içerikte yanyana bulundurma gibi spam metotları ile oluşturulmuş içerikler.

Websitelerde Spam içerik nedir?

Bir içeriğin veya olayın olağan gelişim süreci dışında otomatik veya kasıtlı olarak aynı şekilde tekrarının sağlanması demektir.

Örneğin, ünlü JC Penney'in Google'dan aldığı cezayı hatırlıyor musunuz? Google, perakendeci JC Penney şirketinin aramalarda görünürlüğünü artırmak adına bağlantı satın alma gibi siyah şapka SEO işlemlerine düşkün olduğunu öğrenince siteye karşı harekete geçti ve sonuç olarak JC Penney şirketi, siyah şapka seo teknikleri ile arama motorunda yer bulduğu üst sıraları kaybetmiş oldu.

Yüzlerce websitesinde çok sayıda backlink olarak tabir olunan geri bağlantıların olduğu tespit edildi. Geri bağlantı veren sitelerin, JC Penney'in sektörü olan Tekstil sektörü ile hiç alaka olmadığı tespit edildi. Bu sebeple geri bağlantı veren sitelerde yer alan backlinklerin alaka düzeyi yok denecek kadar az ve yersizdi. JC Penney'in sıralama kaybetmesinin olası tüm sebepleri bu alakasız sitelerden gelen backlinklerdir.

Google manuel cezalandırma sürecine başka bir örnek vermek gerekirse MyBlogGuest.com adlı internet siteside iyi bir örnek teşkil edecektir diye düşünüyorum.

Cezanın neticesinde MyBlobGuest.com google üzerinde yer alan trend anahtar kelime sıralamarından silindi. Bu cezanın dalgaları ise silinen sayfalarda yer bulan başka sitelerin sayfalarını işaret eden backlink veya geri bağlantılar da etkileyerek dolaylı yoldan bağlı sitelerinde bu dalgalanmadan cezalarını almış olmaları oldu.

Tüm cezalar potansiyel spam olarak ifade edilen seo uygulamalarının neticesi olmamakla beraber, web yöneticinin websitesine yönelik gerekli seo uygunluk durum kontrollerini yapmamasından kaynaklanabilir.

Bunun temel sebebi, sitenize diğer sitelerden oluşturulmuş geri bağlantı veya backlinklerin zaman zaman kontrolsüz bir şekilde oluşması da olabilir. Backlink veya geri bağlantı profilinizi düzenli olarak incelemek ve içerik değeri olmayan sitelerden gelen backlinkleri redetmek iyi bir yöntem olabilmektedir. Bu durumların sebebide rakipleiriniz tarafından sitenize sıralama kaybettirme amacı ile oluşturulan kötü amaçlı seo yöntemleri olabilmekte. Durum doğrultusunda siz herşeyden habersizken siteniz sıra kaybediyor olabilir.

Bu cezalardan korunma yöntemlerini anlatmadan önce sizlere google'ın ne tip cezalar uyguladığını anlatayım.


Hemen Backlink veya Bağlantı profilinizi kontrol edin!

Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bizim ile iletişim sağlayabilirsiniz veya google - search console uygulamasına sitenizi kayıt etmeniz ardından sol menüde yer alan bağlantılar kısmına tıklayabilirsiniz.

Google Search Console kayıt için bağlantıyı ziyaret ediniz.


Google, Backlink istatistikleri

Google, aşağıdaki bağlantı kurma/satın alma/değişim uygulamalarını spam olarak değerlendirir:

Ücret karşılığı yada yapay yöntemler ile alınan veya satılan backlinkler.
Ziyaretçi istatistiklerini manupule etmeye yönelik işlemler. Örneğin hit gönderimi, hit yönlendirmeleri.

Habersitelerine ücret karşılığı makale yayımlatma işlemleir.

Aynı içeriği sahip birden çok forum yada foruma tanıtım yazıları yazma.

Bu bağlantı oluşturma işlemleri, Google botlarının kolayca tanımladığı, doğal olmayan görünen bağlantılardan oluşur. Sitenizin bu tür siyah şapka seo uygulamalarına düşkün olduğu tespit edilirse, arama motoru devi Google kesinlikle eticaret sitenizi cezalandıracaktır. Seo işlemleri için, yukarıda özetlenen işlemleri değil , birbiri ardına doğal bağlantı kazandığınızı görmek google tarafından istenilen ve en önemli konulardan biridir.

Bu tip işlemleri tercih etmekten ziyade daha doğal ve geçerli olan yöntemleri deneyin.
 

En güncel seo yöntemleri;

Sitenize gelen kötü bağlantıları tespit edin ve bu bağlantıları disavow aracı ile rededin.
Şimdi zincirleri koparma zamanı!

Zararlı backlinkleri rededin.

Sitenize gelen backlinkleri, google analytics uygulaması üzerinde yer alan bağlantı bölümünden tespit edin. Gereksiz bağlantılar google disavow aracı ile red edin.

Disavow Aracı ile backlink silme

Negatif SEO ile mücadele etmek, sitenizi Google cezalarından korumak için gerekli bir adımdır.

* İçerik bakımından zengin, geçerli bilgiler veren sayfalar oluşturun.

Bu sayfaları oluştururken aşağıdaki yöntemlere başvurmayın.

Otomatik olarak içerik oluşturma.

Zayıf ve düşük kelimeli içeriklerden kaçının en az 250 kelimeden oluşan bir içerik olmasına özen gösterin.

Başka sitelerden almış olduğunuz içerikleri birleştirerek veya doğrudan yayımlamayın. Özgün içerik üretmeniz gerekiyor.

Giriş sayfalarınız google botlara gösterilenler ile müşterilerinize gösterilenler arasında değişiklik olmasın. Örneğin bir fotoğraf görseli koyarak arkasına gizlenmiş anahtar kelimeler.

Üst satırlarda belirtmiş olduğum işlemleri yapmamanız gerektiği halde yinede yaptıysanız google bu içerikleri muhakkak birgün tespit edecek ve web sitenizi cezalandıracaktır.